Notka #6 – Sabaton o Polsce

Nie wiedziałam, że Szwedzi potrafią być takimi patriotami. I to w dodatku polskimi patriotami! Dzisiaj natrafiłam na krótki wywiad z Joakimem i Hannesem z zespołu Sabaton. Okazuje się, że są oni wzorem do naśladowania dla każdego małego patrioty. Cóż możliwe, że nie zdawałam sobie z tego sprawy, bo nigdy Sabatonu jakoś bardziej nie słuchałam… A chyba powinnam. Okazuje się, że ponoć 40% ich twórczości zostało zainspirowanych historią Polski! A tak przynajmniej sami twierdzą. Niesamowite! Pod koniec filmiku nawet zachęcają swoich słuchaczy, aby wysłać im maila, jeśli przeoczyli jakieś ciekawe wydarzenia z naszej historii. Tutaj już węszę coś w rodzaju chwytu marketingowego. Coś w rodzaju “przesłuchajcie nas od deski do deski i dajcie znać czy o czymś zapomnieliśmy”. Może nawet się skuszę… Ale będę musiała się w takim razie podszkolić też trochę z naszej historii.

Co ciekawe Joakim zauważa podczas wywiadu, że tylko Polacy, Finowie i Szkoci potrafią bez wytchnienia walczyć o swój kraj. Zastanawia mnie dlaczego stwierdził, że akurat te narody zasługują na wzmiankę?

Nie wierzę… Teraz cały wieczór słucham Sabatonu! Na dzisiaj polecam szczególnie:

“Uprising”

Opowiada o Powstaniu Warszawskim z 1944 (nie wiem czemu podaję rok skoro chyba każdy go zna). Utwór pojawił się na piątej płycie zespołu “Coat of Arms” wydanej 21 maja 2010. W oficjalnym teledysku nakręconym do utworu zagrali generał Waldemar Skrzypczak oraz Mateusz Damięcki, Monika Buchowiec i Peter Stormare. Oto on:

“Winged Hussars”

Utwór zainspirowany polską husarią oraz wydarzeniami Bitwy pod Wiedniem. Ukazał się w tym roku 19. sierpnia na ósmej płycie Sabatonu zatytułowanej “The Last Stand”. Ten kawałek naprawdę robi wrażenie i przebija z niego po prostu szacunek do polskiej husarii. Mnie naprawdę przechodzą ciarki jak słucham chóru pod koniec:

Storm clouds, fire and steel
Death from above, made the enemy kneel
Fighting, power and grace
Death from above, it’s an army of wings

A Wy co myślicie?

Za podesłanie wywiadu dziękuję Antosi. Tak jak historia Polski jest inspiracją 40% twórczości Sabatonu, tak moja siostra zainspirowała mnie i podrzuciła pomysły do napisania dwóch ostatnich postów. Dzięki!