Akustyczne inspiracje

Dzisiaj trochę mniej naukowo, a bardziej inspirująco i ciekawie (mam nadzieję). Nie wiem z czym kojarzy Wam się akustyka, ale mnie sporo znajomych zawsze pyta z czym to się je, bo po prostu nie do końca wiedzą czym może się zajmować akustyk. W związku z tym przygotowuję krótki przewodnik na ten temat. Już jestem w połowie, więc lada dzień się pojawi wpis na ten temat :)

Tymczasem zapraszam Was na krótkie akustyczne inspiracje, czyli po prostu zestaw ciekawostek na które się ostatnio natknęłam lub które zostały mi zaprezentowane. Większość z nich to nowinki (starsze lub nowsze) dotyczące instrumentów muzycznych, słuchu lub ogólnie dźwięku. Miłego słuchania!

Dźwięk w filmach i grach

Wyobrażacie sobie film bez dźwięku w dzisiejszych czasach? Oczywiście możemy z nostalgią oglądać biało-czarne filmy nieme sprzed 6 października 1927, kiedy to odbył się pokaz pierwszego filmu dźwiękowego, ale jednak w dzisiejszych czasach muzyka w filmach czy grach jest równie ważna jak obraz czy fabuła. Muzyka buduje napięcie czy romantyczny nastrój, uspokaja lub przeciwnie – potrafi zdenerwować i wystraszyć. Efekty dźwiękowe określają co dzieje się w fabule – opisują nadjeżdżający samochód, określają czy bohater znajduje się w mieście czy nad morzem. Zadanie na weekend: wsłuchajcie się w tło dźwiękowe filmu czy serialu, który będziecie oglądać… W końcu Oscary dostaje się nie tylko za obraz i za najlepszych aktorów, ale również za muzykę czy główną piosenkę. Dodatkowo przyznaje się je również za najlepszy dźwięk, efekty dźwiękowe oraz montaż. Nad każdym filmem pracują całe zastępy inżynierów dźwiękowych i muzyków.

Przykładowo bardzo ważny dźwięk z nieśmiertelnej gry Mario Bros (no kto nie grał?!):

Ale czy wiecie, że niektórzy nie potrzebują orkiestry czy specjalnych nagrań. Czasem wystarczy jeden człowiek:

Jak niesłyszący może zostać muzykiem?

Jak osoba niesłysząca może zostać światowej klasy muzykiem? Na to pytanie odpowiada Evelyn Glennie. Czyli opowiada jak osiągnąć coś, co wydaje się niemożliwe.

Każdy wie, że Beethoven pisał swoją najbardziej znaną Symfonię IX będąc już całkowicie głuchym. Ale czy wiemy, że nie on jeden w historii był niesłyszącym muzykiem? Evelyn Glennie jest inspiracją dla wielu osób. Pokazuje, że przeciwności losu można pokonać, jeśli się jest prawdziwym pasjonatem. Nauczyła się grać mimo tego, że nie słyszy! Gra boso, wyczuwając drgania podłogi!

W internecie można się natknąć na wiele jej przemówień motywacyjnych. Poniżej nagranie z TEDa, gdzie prezentuje swoje umiejętności i opisuje jak nauczyła się grać czując, a nie słysząc.

Instrument jak z bajki

Pomiędzy 2014 a 2016 roku Wintergatan – zespół z Göteborga – zamieszczał na youtubie nagrania dokumentujące ich pracę nad olbrzymią “pozytywką”. Poniżej nagranie, które pokazał mi niedawno Krzysiek. Panie i panowie! Przed państwem Martin Molin i jego stalowe kulki!

Niesamowite nie? Ale tak ogólnie wydaje mi się, że Wintergatan zainspirował się animacjami Animusic:

BAJKOWE (dosłownie) INSTRUMENTY

A jeśli już mowa o instrumentach jak z bajki to nie może zabraknąć tutaj nagrania Joe Rinaudo, grającego motyw Disneyowski. Instrument, na którym gra to amerykański fotoplayer – nie wymaga nadprogramowych umiejętności muzycznych, gdyż pianino czy organy pracują automatycznie, a muzyk musi naciskać tylko guziki czy ciągnąć za sznurki w odpowiednim momencie.

Tym samym wracamy teraz do tematu filmów niemych, gdyż fotoplayer był bardzo popularny w latach 1912-1925. Był wtedy instalowany na salach kinowych jako tańsza alternatywa małej orkiestry, aby pojedynczy muzyk mógł zapewniać efekty dźwiękowe. Może na czymś takim nawet ja bym się w końcu nauczyła grać…?

Mam nadzieję, że podobał Wam się mój mały zestaw akustycznych inspiracji. Może macie jakieś swoje ciekawostki, którymi zechcecie się podzielić?

A na deser jeszcze raz mały szwedzki akcent, czyli jak to jest gdy kupuje się pianino w Ikei: